Pytania

NEW STANDARD / Pytania

Pytania i odpowiedzi

Kto pyta, nie błądzi. Postaramy się wyjaśnić Ci większość, aspektów instalacji, które mogą budzić pytania.

Rekuperacją nazywamy odzyskiwanie energii, przy użyciu ciepłego powietrza usuwanego z budynku .Za pomocą rekuperatorów zanieczyszczone powietrze zostaje wydmuchiwane z pomieszczeń ,a na ich miejsce zostaje wdmuchiwane przefiltrowane świeże powietrze. Różnica pomiędzy powietrzem wyciąganym z pomieszczenia, a zasysanym z zewnątrz wynosi ok 2- 3 stopni C. Centrala wentylacyjna przyczynia się do zapewnienia stałej cyrkulacji powietrza , co wpływa na ilość tlenku i stężenia dwutlenku węgla w poszczególnych pomieszczeniach. Praca rekuperatora poprawia jakość powietrza , zapewniając komfort snu oraz przebywania w danych miejscach w budynku.
 • - ciągła wymiana powietrza w budynku
 • - eliminacja pyłków i drobnoustrojów w powietrzu
 • - odzysk ciepła
 • - poprawa komfortu życia
 • - regulacja wilgotności w pomieszczeniach
 • - zmniejszenie zaparowania szyb
 • - zmniejszenie ilości uciążliwych owadów w budynku
 • - pomieszczenia nie wymagają wietrzenia
Choćby tak, że budynki są wówczas przewiewne w każdych warunkach niezależnie od pogody na zewnątrz. Ponadto powietrze jest tu filtrowane, zawierając w sobie mniej alergenów. W powietrzu znajduje się też mniej dwutlenku węgla, a samo pomieszczenie nie musi być wietrzone, co przekładałoby się na groźne dla zdrowia przeciągi. Oczywiście osoby przebywające w takim pomieszczeniu, oddychają wówczas tylko świeżym powietrzem, które jest wolne od wszelkich alergenów czy wilgoci. Dodatkowo do systemu wentylacji zamontować można gruntowny wymiennik ciepła, który zwiększa sprawność rekuperatora zimą i bardziej chłodzi powietrze latem.
Nie ma konieczności otwierania okien, co często jest konieczne dla wietrzenia pomieszczeń. To z kolei przełoży się na brak much, komarów czy znacznie mniejsze ilości kurzu. W końcu osoby przebywające w takich pomieszczeniach mają dostęp do świeżego powietrza bez konieczności opuszczania swojego mieszkania.
Przy budowie swojego domu trzeba podjąć wiele decyzji. Jedną z nich jest wybór pomiędzy wentylacją grawitacyjną a mechaniczną z odzyskiem ciepła. Poznaj wady i zalety obydwóch rozwiązań i wybierz najlepsze dla siebie! Zaletą wentylacji grawitacyjnej jest fakt, że do jej działania nie jest potrzebne w zasadzie żadne urządzenie mechaniczne, może jednak istnieć jedynie w określonych warunkach – gdy wewnątrz domu jest cieplej niż na zewnątrz i gdy okna są nieszczelne lub celowo rozszczelniane. Jednak takie działanie doprowadza do znacznej utraty ciepła i zwiększania się rachunków za ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna umożliwia napływ świeżego powietrza, które jest dodatkowo filtrowane w rekuperatorze. Również tam dokonuje się odzysk ciepła, co pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 50%! To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na system rekuperacji w swoim domu.
Warto walczyć nie tylko z samą chorobą, jaką jest alergia, ale również z jej nieprzyjemnymi konsekwencjami, aby podnieść komfort swojego życia. Osoby wrażliwe szczególnie na pyłki różnych roślin, ale także inne alergeny, powinny oddychać czystym powietrzem. Niestety, nie mamy większego wpływu na stan powietrza w Polsce, które jest zanieczyszczone i niezdrowe dla naszych organizmów, jednak możemy ten stan zmienić w swoim domu dzięki zainstalowaniu w nim systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Filtruje on powietrze ze wszystkich zanieczyszczeń, pyłków, bakterii oraz smogu zanim zostanie ono wprowadzone do wnętrza domu, dzięki czemu alergicy nie będą narażeni na przykre konsekwencje zdrowotne.
Jeśli jesteś na etapie projektowania swojego przyszłego domu bądź planujesz przeprowadzenie jego gruntownego remontu i szukasz sposobu na oszczędności, pomyśl o zainstalowaniu systemu rekuperacji. Przede wszystkim pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym nawet o 50%. Dzieje się tak, ponieważ powietrze zużyte przekazuje swoje ciepło powietrzu świeżemu i chłodnemu, które napływa do wnętrz domu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz konkretne sumy pieniędzy, ale również będziesz oddychał powietrzem oczyszczonym ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
Centralne odkurzanie jest to system rur PCV połączonych z jednostką centralną wraz z rozmieszczonymi gniazdami ssącymi znajdujących się w różnych częściach w budynku. Podczas użytkowania centralnego odkurzacza powietrze przechodzące przez filtr, dostaje się na zewnątrz budynku, zabezpieczając w ten sposób użytkownika przed bezpośrednim stykaniem się ze szkodliwymi bakteriami , roztoczami i innymi mikrocząsteczkami. Jest on idealnym rozwiązaniem dla alergików ponieważ w czasie swej pracy oczyszcza powietrze w pomieszczaniu, zmniejszając w ten sposób ilość alergenów. Dodatkową zaletą systemu centralnego odkurzania jest redukcja hałasu, gdyż jednostka umieszczana jest zazwyczaj w miejscach oddalonych od pomieszczeń mieszkalnych jak np. w kotłowni, garażu lub w piwnicy.
 • - eliminacja bakterii i drobnoustrojów z Twojego domu
 • - dokładne oczyszczenie pomieszczeń z kurzu
 • - redukcja hałasu
 • - komfort sprzątania
 • - nie ciągasz za sobą jednostki odkurzacza
 • - zassane powietrze wyrzucane jest poza dom
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym właściwie jest pellet. Pellet to paliwo stałe, granulat uzyskiwany z biomasy, który może być spalany zarówno w instalacjach grzewczych jak i w kominkach. Powstaje on z odpadów drzewnych oraz z produktów ubocznych rolnictwa. Istnieje wiele odmian pelletu, w zależności od składu i stopnia spalania nadaje się do różnych zastosowań (kotłownie, gospodarstwa domowe, elektrociepłownie itp.). Ten produkowany na cele nieprzemysłowe nigdy nie zawiera dodatkowych lepiszczy. Wartość opałowa pelletu zależy od surowców z jakich go wytworzono, przeważnie zawiera się w przedziale ok. 13-19 MJ/kg. Dzięki niewielkim rozmiarom granulat może być automatycznie podawany do kotła za pomocą podajnika ślimakowego lub przenośnika taśmowego. Pellet jest bardzo wygodny w użytkowaniu i w przeciwieństwie do węgla, łatwiej go magazynować.
Piece pelletowe są w pełni zautomatyzowane, ich nowoczesna konstrukcja pozwala na ekologiczne i efektywne ogrzewanie domu. Najważniejszym elementem budowy kotła na pellet jest palnik umieszczony w korpusie kotła, wyposażony dodatkowo w grzałkę elektryczną do automatycznego rozpalania paliwa, nie ma więc potrzeby wykonywania tego ręcznie. Użytkownik musi natomiast ustawić odpowiednią temperaturę i uzupełniać paliwo w zasobniku. Za pomocą jednego przycisku włączany jest palnik i wentylator. Po uruchomieniu podajnika paliwa, pellet trafia na ruszt, gdzie następuje jego rozpalenie. Ze względu na to, że pellet jest łatwopalny, na kotle znajduje się czujnik temperatury oraz zawór wodny, które w razie zbyt wysokiej temperatury gaszą płomienie. Wentylator nadmuchowy z kolei podtrzymuje płomień na ruszcie. Gdy woda w obiegu osiągnie odpowiednią temperaturę, włączony zostaje podajnik paliwa. Proces spalania ma charakter ciągły, ponowne uruchomienie podajnika nastąpi wówczas, gdy temperatura w obiegu spadnie. Po wypaleniu się całego pelletu i wygaszeniu płomienia, wentylator nadmuchowy oczyszcza palnik oraz ruszt, a popiół trafia do popielnika.
 • - niska emisja substancji smolistych
 • - wykorzystanie paliwa odnawialnego
 • - niewielka ilość powstającego popiołu
 • - łatwość instalacji i obsługi
 • - wysoka sprawności i wydajność kotła
Instalację tego rodzaju kotła powinny rozważyć osoby, które chcą żyć ekologicznei dla tego nie chcą decydować się na gaz czy węgiel, a którym zależy na niskich kosztach ogrzewania i wygodzie użytkowania. Uzupełnianie zapasu paliwa odbywa się stosunkowo rzadko, jest to więc dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na codzienne rozpalanie i dokładanie paliwa. Przed zakupem kotła na pellet należy się upewnić, czy w domu jest miejsce na wygospodarowanie pomieszczenia na kotłownię o wymiarach co najmniej 2 x 3 m.